ילדי הקומיקס - תוכנית העוסקת בהקניית כלים לפיתוח שפת תקשורת חדשה.

"ילדי הקומיקס" הינה התכנית הוותיקה והמובילה בישראל. התכנית פועלת בהצלחה רבה בעשרות בתי ספר ומסגרות חינוכיות בכל רחבי הארץ: בתי ספר יסודיים, חט“ב ותיכוניים.
התוכנית מותאמת למגזרים ואוכלוסיות שונות:החינוך הדתי, חינוך מיוחד, שיקום ורווחה ופרויקט מצוינות
התוכנית עוסקת בפיתוח שפת תקשורת חדשה ובהקניית כלים שונים ללימוד השפה.  התכנית הינה ספיראלית ומותאמת לכל הגילאים- מגן חובה ועד חטיבות הביניים.

pic1 כיצד מפתח הקומיקס את עולם הילד?

הקומיקס מפתח מיומנויות שונות של תקשורת באמצעות לימוד הסימנים והסמלים השונים הקיימים בעולם הקומיקס. הקומיקס הוא שפה כלל עולמית מוכרת, אשר באמצעות סימניה המוסכמים ניתן להעביר מסרים רגשיים, חברתיים ואישיים ומאפשרים מרחב יצירתי רב. כמו כן משתמשים הילדים בקומיקס כדרך נוספת ומשעשעת להבעת תחושותיהם דרך הסיפורים אותם הם יוצרים. ציורי הקומיקס גורמים הנאה מרובה לילדים ותורמים לחיזוק הביטחון והמודעות העצמית של הילד.

pic1 אילו מיומנויות מתפתחות אצל הילד?

הילדים הלומדים קומיקס מחזקים את מיומנויות האוריינות הכוללות: כתיבה, קריאה וסיפורת כשכל זה נעשה תוך פיתוח החשיבה, הדמיון והיצירתיות של הילדים. כמו כן מפתחים הילדים את מיומנויות הציור.  אין לתלמידים כל צורך בכישורי ציור מיוחדים! יכולת זו נרכשת על ידי לימוד ויישום טכניקות ציוריות פשוטות הנגישות לכל ילד.

pic1 כיצד התוכנית משתלבת עם תכני ביה"ס?

הקומיקס משמש כלי תקשורתי חיוני ומקורי במערכות לימודיות ובחיי היומיום של ילדים בארץ ובעולם. התכנית יכולה להשתלב בכל תוכן ורעיון בית ספרי, היא מעניקה ערך מוסף יצירתי ועדכני למקצועות כגון: תנ"ך, היסטוריה, אנגלית ועוד... כמו כן התכנית מעמיקה את מעורבות הילדים ומאפשרת להם לצקת כל תוכן בנושאים חברתיים, ערכיים ואקטואליים כגון: מצעד הספרים, זהירות בדרכים, משלים, איכות הסביבה, העיר שלי ועוד....

מבנה התוכנית:

בשיעורי הקומיקס לומדים הילדים בתחילה את השפה הכוללת סימנים, סמלים, הבעות ובועות ככלי להבעת רעיון ומחשבה. אחר כך מצרפים את עיצוב הדמויות והאנשה וכן חוקים מדעיים כגון: פרספקטיבה, פרופורציה, צביעה... על בסיס ידע זה מוסיפים נדבך נוסף שהוא כתיבת סיפורי קומיקס קצרים, כאשר הסיפורים מעבירים מסרים בנושאים שונים.

פרויקטים ופעילויות מיוחדות:
במהלך השנה הילדים יוצרים הילדים  תוצרי קומיקס מגוונים וייחודיים כגון: חולצות קומיקס, קלמרים, ספר מחזור, ציורי קיר, אהילים ועוד...
כמו כן נעשים פרויקטים בית ספריים ואקטואליים המשתנים משנה לשנה ומבית ספר למשנהו.
תערוכות- מתקיימות תערוכות בית ספריות המציגות את ציורי הילדים והתוצרים הנלווים.
עיתון ואתר ביה"ס - עבודות הילדים מוצגות באתר ובעיתון בית הספר.
ספר מחזור- הילדים יוצרים ומאיירים את ספר המחזור בעזרת הקומיקס.
פעילויות סיכום – לסוף שנה אנו מקיימים: ערבי קומיקס להורים וילדים .
פעילויות חדר מורים- אנו מקיימים השתלמויות למורים לצורך היכרות עם התוכנית.